“Wyzwania współczesnego rynku mleka”.
Cykl konferencji JOSERA.

Co wpływa na skład i jakość mleka? Jak optymalizować żywienie bydła mlecznego, aby uniknąć późniejszych problemów ze zdrowotnością zwierząt? Jak duży wpływ na polskie ceny mleka mają ceny światowe? Jakie znaczenie mają dodatki paszowe w żywieniu bydła?

Na te i inne  pytania odpowiadali nasi eksperci  podczas cyklu konferencji naukowych „Wyzwania współczesnego rynku mleka” , organizowanych przez JOSERA w dniach 22-26 stycznia 2018. Konferencje zorganizowane w trzech lokalizacjach w Polsce zebrały ponad 1000 hodowców bydła mlecznego z całego kraju.  Już z początkiem lutego rusza cykl kolejnych spotkań w wielu różnych lokalizacjach w Polsce. Zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniach i dyskusji na temat optymalnego żywienia krów mlecznych i opłacalnej produkcji (formularz zgłoszeniowy u dołu strony).

Światowe wpływy, polskie ceny

Jak duży wpływ na polskie ceny mleka mają ceny światowe?

Nasze ceny krajowe dosyć ściśle podążają za światowymi. Jaki jest tego powód? Aktualnie Polska ma już dosyć dużą samowystarczalność. Obecnie szacuje się ją na 121% i mówi się o ciągłym wzroście. Dla nas oznacza to, że mleko musi być eksportowane na rynek światowy. W związku z tym, musimy podążać za ceną światową, aby być konkurencyjnym. Jesteśmy więc dosyć silnie uzależnieni od tego, co dzieje się na rynku światowym” – mówiła Pani Ismena Knoll-Łuczak, specjalista ds. produktów dla cieląt Josera, prezentując wyniki badań IFCN (ang. International Farm Comparison Network).

Jacy jesteśmy, ile produkujemy?

W ostatnich 20 latach światowa produkcja mleka rosła z każdym rokiem, a stopień wzrostu uzależniony był od koniunktury. Wg szacunków FAO, w 2016 roku na świecie zostało wyprodukowanych 816 mln ton (w przeliczeniu na mleko standaryzowane).

Według prognoz na kolejnych 10 lat, szacuje się wzrost światowej produkcji mleka aż o 26% w porównaniu do roku 2016. Polska będzie podążała za tym trendem. Popyt również wzrośnie, co będzie wynikało przede wszystkim z demografii.

Jakość mleka, a żywienie krów

O tym, jak duży wpływ na poziom białka, tłuszczu i kappa-kazeiny, a w konsekwencji na jakość mleka, ma pokarm, mówił prof. dr hab. inż. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Zmiany żywienia mogą poprawić za niską zawartość tłuszczu w mleku, w tym również milk fat depression bardzo szybko – w 2-3 tygodnie. Zwiększenie zawartości białka w mleku nie jest łatwe, o ile w ogóle jest możliwe. O wiele szybciej możemy zmniejszyć jego zawartość. W przypadku kazein ciągle jeszcze wiele pozostaje do odkrycia – na ile czynniki żywieniowe wpływają na ich zawartość w mleku.”

Błędy w żywieniu krów

Najczęstsze błędy, które hodowcy popełniają, to jest np. złe przygotowanie krów do laktacji. Poza tym, doprowadzenie do takiej sytuacji, kiedy krowy mają się cielić zbyt tłuste – to również bardzo ważny błąd. Kolejnym błędem jest zbyt krótki okres przygotowania do laktacji. Ten okres jest niezbędny nie tylko po to, aby przygotować organizm krowy, ale również jej przewód pokarmowy. Kolejnym błędem jest niska jakość pasz objętościowych. Jeżeli hodowca wie, że ich jakość jest niska, to żeby spełnić zapotrzebowanie krowy, musi podać bardzo dużo pasz treściwych. A to jest poważny błąd, który powoduje, że krowa zaczyna chorować na kwasicę. Kolejnym błędem jest takie fałszywe oszczędzanie, np. jak są niskie ceny na mleko, to wydaje się, że możemy nie podawać pewnych składników w dawce pokarmowej. (…) Poważnym błędem jest też np. przekarmianie zwierząt niskowydajnych i niewłaściwe karmienie oraz bilansowanie dawek zwierząt wysokowydajnych” – wymieniał profesor Kowalski.

Dodatek dodatkowi nierówny

Profesor Kowalski podkreślał podczas rozmów z hodowcami istotną rolę dodatków paszowych w żywieniu krów. Ich dobór i stosowanie powinno być dobrze przemyślane. Warto tu kierować się faktycznym zapotrzebowaniem zwierząt, ich stanem zdrowia, czy kolejnymi etapami produkcji. Należy przy tym też pamiętać, że dodatek, który mało kosztuje, często okazuje się być bardzo drogi – bo nie przynosi oczekiwanych efektów. Z kolei ten, który na pierwszy rzut oka wydaje się być drogi, w ogólnym rozliczeniu może być znacznie bardziej opłacalny, a więc też… tańszy. W końcu przynosi efekty, takie jak wyższa wydajność zwierząt, lepszy skład i jakość mleka, lepsze zacielanie krów, a w konsekwencji wyższe przychody gospodarstwa.

Nowe produkty, nowe możliwości

Podczas konferencji  przedstawiona została nowa linia nutribiotycznych mieszanek mineralnych dla bydła mlecznego. Nowe produkty zawierają aktywny pakiet Keragen LongLife® dla zdrowych racic i wymion oraz dłuższego użytkowania krów. Zastosowano tu najnowsze rozwiązanie firmy JOSERA – pakiet substancji NutriBiotic®, który jest oparty na naturalnych substancjach czynnych pochodzenia roślinnego o dużej aktywności, które działają w organizmie krowy na poziomie komórkowym. Dodatki te zawierają również podwyższone ilości magnezu oraz większa dawkę witaminy E.

Efekty stosowania dodatków nutribiotycznych widoczne są relatywnie szybko, a ich konsekwentne stosowanie zwiększa szansę na lepszą zdrowotność stada, jego wydajność i jakość mleka. Dodatkowym, ciekawym efektem jest wyższa wytrwałość w laktacji, którą wykazano w doświadczeniach produkcyjnych. Opowiadał o tym m.in. dr Marcin Andrzejewski, kierownik regionu południowo-wschodniego Josera Polska.

Badania potwierdzają…

…hodowcy również!

Pan Paweł Ratajczak, właściciel gospodarstwa rolnego z miejscowości Paproć (gm. Nowy Tomyśl, woj. wielkopolskie), w trakcie konferencji w Tarnowie Podgórnym.

„ Używam produktów Josery od samego początku, kiedy firma znalazła się w naszym kraju, to jeszcze było przed rokiem 2000. Stosujemy całą paletę produktów dla bydła oraz preparaty mlekozastępcze i startery dla cieląt. Nowa mieszanka jest bardzo interesująca, wprowadziliśmy już podobną o nazwie Dairy Pilot i sprawdziła się .”

Pani Sylwia Mendyka, zootechnik na fermie bydła w gospodarstwie rolnym Karzec Wiesława Jankowskiego, z miejscowości Karzec w Wielkopolsce. Stado liczy tu ok.650 sztuk, w tym 200 krów mlecznych.

„Ciężko jest utrzymać zdrowotność tak licznego stada, ale z pomocą doradcy żywieniowego z firmy Josera, jest to dużo łatwiejsze. Akurat nasze gospodarstwo od lipca przeszło na żywienie non-GMO i tutaj były początkowo małe problemy, ale wspólnie z żywieniowcem wypracowaliśmy pewne rozwiązania i myślę, że teraz jesteśmy na dobrej drodze do odpowiedniego żywienia i wysokiej produkcji mleka.”

Po oficjalnej części wykładowej na naszych gości czekała moc atrakcji. Wspaniała atmosfera, która towarzyszyła nam przez cały wieczór sprzyjała budowaniu relacji, nie tylko tych biznesowych!

Zobacz fotorelację z wszystkich trzech konferencji! Kliknij interesującą Cię lokalizację.

Patronat medialny nad wydarzeniami sprawuje:

Patronat naukowy:

Chcesz wziąć udział w spotkaniu? Wypełnij formularz znajdujący się poniżej lub zadzwoń pod numer 61 44 44 728. Nasz Doradca żywieniowy skontaktuje się z Tobą wkrótce.


Kontakt z firmą Josera

Potrzebujesz szczegółowych informacji? Im dokładniej określisz co Cię interesuje, tym szybciej będziemy mogli Ci pomóc. Napisz do nas!

 
 
Infolinia czynna od godz. 7:00-16:00
+48 61 44 44 730