Jaki negatywny wpływ mają niskie temperatury na cielęta?

Jeśli podaż składników odżywczych przy równoległym wysokim zapotrzebowaniu na energię nie jest wystarczająca, spowoduje to zmniejszenie dziennego przyrostu masy ciała u cieląt. Ponadto zimą układ odpornościowy cieląt jest osłabiony. Patogeny łatwiej się rozprzestrzeniają, a dla cielęcia istnieje zwiększone ryzyko zachorowania. W ten sposób biegunki i zapalenie płuc występują częściej. Ponadto rozwój fizjologiczny cielęcia może być zakłócony.

Jakie ryzyko ponoszą rolnicy?

Dla rolnika może to oznaczać straty finansowe. Oprócz zmniejszenia dziennego przyrostu masy ciała i wysokich kosztów leczenia mogą wystąpić również straty związane z późnym wycieleniem, jak również niższa wydajność mleczna w przyszłości.

Jak dobrze żywic!

Żywienie powinno być dostosowane do zimnego stresu. Normalne stężenie paszy w przypadku preparatów mlekozastępczych wynosi 140 g/l wody. Gdy temperatura spadnie poniżej 20°C, na każde spadające 5°C można podawać do 50 g więcej preparatu mlekozastępczego.

Waga i objętość preparatu mlekozastępczego

Nie wolno mylić wagi z ilości preparatu mlekozastępczego. To może się różnić. Proszek powinien być kontrolnie ważony na wadze.

Zimowa lista kontrolna dla Twoich cieląt

Aby zapobiec stratom, należy zwrócić uwagę na następujące punkty:

  • W ciągu pierwszych kilku godzin życia należy zwrócić uwagę na odpowiednie zaopatrzenie w siarę. Cielę powinno otrzymać bezpośrednio po urodzeniu i 18 godzin po 3 litry siary. Ilość mleka powinna być dobrana na 10-15% masy ciała cielęcia.
  • Jakość siary powinna być zbadana za pomocą refraktometru lub aparatu do siary.
  • Należy zwrócić uwagę, aby sierść cielęcia szybko wyschła. Lampa ciepła może pomóc w ciągu pierwszych 24 godzin.
  • W połączeniu z wyższą koncentracją energii w pierwszych 3 tygodniach można stosować również koce dla cieląt w celu uzyskania dodatkowej izolacji. Można je stosować w temperaturach poniżej 5°C. Powinny być myte po każdym cielaku.
  • Zwróć uwagę na temperaturę pójła! Powinna odpowiadać temperaturze ciała cielęcia. Jeśli tak nie jest, cielę musi zużywać energię podczas trawienia, aby doprowadzić mleko do temperatury ciała.
  • Jeśli oprócz TMR dostarczana jest również woda, powinna być ona ciepła, aby uniknąć niepotrzebnego marnowania energii.
  • Zwiększenie stężenia energii w celu uzyskania właściwej równowagi między tłuszczem a węglowodanami ma kluczowe znaczenie.

→ Nie tylko w zimie warto stosować  zamiennik mleka o wysokim stężeniu energii.

  • Poniżej 5°C dawkę preparatu mlekozastępczego należy zwiększyć do 160 g/l wody.

Możliwe jest również zwiększenie ilości spożywanego mleka o 20% lub zaoferowanie kilku posiłków.

→ Udowodniono, że intensywne żywienie cieląt ma dobry wpływ na rozwój późniejszej krowy mlecznej.

Cielęta powinny zawsze stać na suchej ściółce. Zmniejsza to przenoszenie patogenów bakteryjnych. Również w otoczeniu cieląt należy zwracać uwagę na czystość, aby wykluczyć infekcje.

  • Zwróć uwagę na odpowiednią ilość słomy! Cielęta mogą zbudować ciepłe gniazdo w głębokim legowisku ze słomy. Są więc chronione przed zimnem.
  • Zakwaterowanie bez przeciągów! Jeśli cielęta są narażone na zimne przeciągi, prowadzi to do utraty ciepła. Aby przywrócić normalną temperaturę ciała, cielęta potrzebują dodatkowej energii. Wówczas jednak nie jest ona już dostępna dla wzrostu. Nawet mgliste i wilgotne powietrze prowadzi do utraty ciepła.

W celu upewnienia się, że Twoje cielęta są zdrowe i nie cierpią na gorączkę, do kontroli można użyć termometru weterynaryjnego.

JOSERA poleca

W okresie zimowym, w pierwszych tygodniach życia zalecamy stosowanie preparatu mlekozastępczego JOSERA IgluVital w celu zapewnienia dobrego zaopatrzenia w składniki odżywcze i zapobiegania chorobo, które w okresie niskich temperatur ma szczególne znaczenie. Jeśli skarmiasz mlekiem  pełnym, zalecamy dodanie preparatu JOSERA VitalTrunk w celu zrównoważenia niedoborów witamin i pierwiastków śladowych.

Szukałem innego tematuWcale nie pomocneMniej pomocneRaczej pomocneBardzo pomocne (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

Możesz być także zainteresowany:

Karmienie cieląt mlekiem?

W okresie zasuszenia i laktacji krowy mleczne są często leczone antybiotykami. Penicylinę stosuje się zwykle w połączeniu z aminoglikozydami i cefalosporynami.

AMS – jak ważne jest żywienie?

Po rozważeniu konwencjonalnej hali udojowej lub automatycznego dojenia coraz więcej rolników decyduje się na użycie robota udojowego.


Kontakt z firmą Josera

Potrzebujesz szczegółowych informacji? Im dokładniej określisz co Cię interesuje, tym szybciej będziemy mogli Ci pomóc. Napisz do nas!

 
 
Infolinia czynna od godz. 7:00-16:00
+48 61 44 44 730